Warszawa. W książce Wojciecha Wiśniewskiego Lekcja polskiego ukazuje się wywiad z Jerzym Ficowskim zatytułowany Piszę dla moich bliskich dalekich.
Książka Wiśniewskiego1 to zbiór wywiadów z polskimi pisarzami2 przeprowadzonych między 1975 a 1992 rokiem. Adresatem książki jest młodzież szkolna, o czym informuje zarówno zapis na okładce, ministerialne imprimatur na stronie redakcyjnej, a także wstęp napisany przez Tomasza Burka.
Wywiad z Jerzym Ficowskim* pochodzi z 1983 roku. Rozmowa rozpoczyna się od opowieści o początkach zainteresowania Schulzem, do którego przyczyniła się przypadkowo napotkana książka (Sklepy cynamonowe*) pochodząca od kolegi, a nie – jak większość ówczesnych lektur Ficowskiego – z biblioteczki ojca. Ficowski opowiada też o próbach zainteresowania twórczością Schulza kolegów z konspiracji. „Wielu z nich rozsmakowało się w tych książkach, bo zdobyłem też Sanatorium pod Klepsydrą*. Pewno odczytywali tę prozę inaczej niż ja, ale byli nią oczarowani”3. Następnie mówi o napisaniu pierwszej wersji* Regionów wielkiej herezji i opowiada historię jej zgubienia w kolejce podmiejskiej w 1943* roku.
W dalszej części wywiadu rozmowa dotyczy twórczości Schulza. Ficowski nazywa Schulza największym obok Leśmiana* (a nie po Leśmianie) poetą polskim. Opisuje go jako twórcę jednostkowego, osobnego, nieporównywalnego z nikim innym. Zestawia także twórczość Schulza i Franza Kafki*, wskazując na ich odmienność nie tylko w kwestii doświadczenia grozy, ale i losu, jaki obaj przeznaczyli własnym rękopisom.
Ficowski wspomina ponadto o swoich podróżach do Drohobycza, o oczekiwaniach wobec tego miasta oraz o odmienności powojennego Drohobycza od miasteczka, w którym żył Schulz. Wreszcie wspomina o swoich wierszach poświęconych Schulzowi: Mój nieocalony i Drohobycz 1920.
Oprócz wątków schulzowskich w rozmowie pojawia się temat roli ojca w biografii duchowej Jerzego Ficowskiego, wspomnień z wojennej tajnej edukacji, relacji z Julianem Tuwimem, a także tematyka cygańska.
Zobacz też: lata 1942–1943*, rok 1943, rok 1965*, wrzesień 1968 roku, sierpień 1981 roku. (mr)