Drohobycz. Na świat przychodzi Bruno Schulz.
Jedynym znanym świadectwem dokumentującym narodziny piątego dziecka w rodzinie Jakuba Schulza i Henrietty (Hendel) z Kuhmerkerów jest urzędowy zapis w księdze urodzin żydowskiego okręgu metrykalnego w Drohobyczu1.
Z zapisu nr 265 na karcie 86 możemy wyczytać, że 12 lipca 1892 roku urodził się chłopiec, któremu podczas ceremonii obrzezania 19 lipca 1892 roku nadano imię Bruno. Rodzicami byli „Jakub Schulz, kupiec mieszkający tu”, oraz „Hendel Kuhmerker, mieszkająca tu żona tylko wedle praw mojżeszowych tu zamieszkałego kupca Jakuba Schulz, córka zmarłych tutejszych małżonków – Berischa i Małki Kuhmerker, byłych właścicieli realności”2. Poród odebrała Gittel Wegner3.
W świetle prawa obowiązującego w Galicji Bruno Schulz rodzi się jako dziecko nieślubne4. Jakub oficjalnie uznaje swoje ojcostwo przed prowadzącym metryki5, co w przeszłości uczynił także po narodzinach Izydora. We wpisie w księgach metrykalnych narodzin Brunona i Izydora znajdujemy notatkę o zawarciu przez Jakuba i Hendel Schulzów prawnego związku małżeńskiego 8 października 1892.
Bruno Schulz rodzi się jako ostatnie dziecko Henrietty i Jakuba Schulzów. Najstarsza z rodzeństwa, Hanna6, urodziła się 27 listopada 1873 roku, a brat Izydor7 4 września 1881 roku8. Bruno miał jednak więcej rodzeństwa. 23 czerwca 1876 roku urodził się Isaak Kuhmerker, który umarł 29 października 1879 w wieku trzech lat i czterech miesięcy9. W księdze metrykalnej zgonów, w rubryce „choroba i rodzaj śmierci”, wpisano difficilis, co z języka łacińskiego może oznaczać trudny, przykry, skomplikowany i rzadko spotykany10. 2 października 1887 na świat przyszła Hinda Kuhmerker11. Siostra Brunona umarła na zapalenie mózgu 22 maja 1890 roku, w wieku niespełna trzech lat12, dwa lata przed jego narodzinami. Isaak i Hinda nosili nazwisko po matce, gdyż Jakub Schulz nie uznał oficjalnie swojego ojcostwa przed prowadzącym metryki.
Zobacz też: 19 listopada 1942. (mr, ts)