Drohobycz. Dyrektor Państwowego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły Tadeusz Kaniowski stwierdza zgodność z oryginałem odpisu zaświadczenia o wystąpieniu z wyznania mojżeszowego, a następnie pisze list do Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego.
Kaniowski referuje kwestię wystąpienia Schulza z gminy żydowskiej1. Pyta, czy w związku z tym Schulz powinien na nowo zgłosić przysięgę na podstawie ogólnika kuratorium z 24 kwietnia 1935 o przysiędze służbowej funkcjonariuszy bezwyznaniowych: „Przyrzekam uroczyście, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę.
Wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec będę pilnie, obowiązki swego stanowiska spełniać gorliwie i sumiennie, polecenia mych przełożonych wykonywać dokładnie i tajemnicy urzędowej dochowam”2.
Kaniowski załącza do dokumentu odpis zaświadczenia ze starostwa. Załącznik nie dotarł wraz z pismem do kuratorium, o czym świadczy dopisek „załącznika brak”. Kuratorium poprosi o jego uzupełnienie 31 marca 1936 roku3.
Zobacz też: 8 lutego 1936*. (kw)