Warszawa. W Państwowym Instytucie Wydawniczym ukazuje się eseistyczna książka Włodzimierza Paźniewskiego Życie i inne zajęcia, której jeden rozdział poświęcony jest śmierci Schulza.
Książka Włodzimierza Paźniewskiego1 jest zbiorem szkiców o literaturze, sztuce i kulturze XX wieku. Autor szczególnie chętnie krąży wokół wiedeńskiego modernizmu i legendy zmierzchu Austro-Węgier, choć nieraz odwołuje się też do twórców amerykańskich oraz do tradycji Wschodu. Niezależne teksty spaja metafora świata-palimpsestu, nieskończonej księgi, w której spotykają się postacie zarówno literackie, mityczne, jak i historyczne, a biografie są apokryfami nadpisanymi na odwiecznych mitach2.
Rozdział pod tytułem Mesjasz na wakacjach w Truskawcu zawiera dwustronicową, zbeletryzowaną wariację na temat śmierci Brunona Schulza. Paźniewski przedstawia ostatnie dni pisarza w konwencji pasyjnej: Schulz ma u niego twarz Chrytusa, Feliks Landau* jest Piłatem, Karl Günther* odgrywa rolę Judasza. Na drugim planie nawiązuje do legendy zaginionej powieści Schulza Mesjasz* – nieukończone dzieło zostaje przyrównane do brutalnie przerwanego życiorysu autora. Dalsze fragmenty szkicu dotyczą między innymi śmierci Witolda Gombrowicza i Edwarda Csató.
Książka otrzymała przeważnie dobre recenzje3. Krytycy wskazywali na erudycyjny charakter zbioru i jego oryginalność na tle polskiej eseistyki. Wit Jaworski entuzjastycznie opisuje Życie i inne zajęcia jako „jedno z najciekawszych dokonań pokolenia 68”4, Feliks Netz mówi o „książce roku”5. Z drugiej strony Anna Sobolewska ocenia, że niekiedy „autor zamyka najtrudniejsze kwestie w nazbyt efektowne formuły”6, a Robert Stiller dopatruje się w metodzie Paźniewskiego naśladownictwa Borgesa7.
Żaden z recenzentów nie ustosunkował się do fragmentu o Schulzu.
Zobacz też: 19 listopada 1942. (jo)