Ze strony wydawnictwa: „Książka Henriego Lewiego to jak dotąd jedyna napisana i opublikowana w języku francuskim monografia twórczości literackiej Brunona Schulza. Proza Schulza została tu określona jako w dwojakim sensie «biała». Po pierwsze dlatego, że przemilcza dramat osobistych losów pisarza, po drugie, bo przemilcza dramat jego rodziny, polskich Żydów i całej ówczesnej Polski. Zarówno życie osobiste, jak i rzeczywistość lat trzydziestych są dla Schulza źródłem cierpienia. «Wstydliwy sekret utworów Schulza – powiada Lewi – to jego epoka. Związany z nią, wymazuje ją, wymazując przy tym samego siebie». Za chwilę zaś autor studium pyta: «Jak można oddzielić ten indywidualny los, chorobę i śmierć ojca, od choroby i śmierci zbiorowej?». A jednak, jak twierdzi Lewi, w nieco głębszej warstwie utworów Schulza można rozpoznać «marzenie mesjańskie», które nadaje im «charakter religijny i eschatologiczny». Najważniejsze mity biblijne, którymi karmi się ta proza, to przecież mity zbiorowego zbawienia przez ważne dla tradycji żydowskiej charyzmatyczne osobowości: Józefa i Mojżesza. Wobec tych bohaterów, tak jak wobec samych Żydów, postawa Schulza jest ambiwalentna – zarazem ironiczna i pełna nadziei”.
(Recenzja Grzegorza Marcinkowskiego w dwutygodniku ArtPapier)
Książka jest dostępna pod adresem.
Ukazał się długo wyczekiwany drugi tom Dzieł zebranych ze wstępem Jerzego Jarzębskiego i dodatkiem krytycznym Stanisława Rośka.
Serdecznie zapraszamy do lektury. Książkę można zamówić na stronie wydawcy.
Dziś można powiedzieć, że być może to Schulz, a nie Gombrowicz czy nawet uhonorowany Noblem Miłosz, jest najbardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim XX wieku, a liczba prac powstających na temat jego twórczości w różnych krajach świata idzie w setki. Jeśli dołączymy do tego wspomnianą już swoistą recepcję jego dzieł i biografii przez literaturę, teatr i kino, ujrzymy obraz twórcy, który w ponad siedemdziesiąt lat po śmierci z młodzieńczą energią zdobywa coraz to nowe umysły.
(Jerzy Jarzębski)
Wobec zagłady archiwum Schulza wydawca Sklepów cynamonowych nie ma innej możliwości, jak oprzeć ich edycję na wydaniu książkowym z 1933 roku. Istniejące czasopiśmiennicze pierwodruki dwóch opowiadań i początku trzeciego […] mogą (i powinny) być wzięte pod uwagę jedynie jako materiał porównawczy, który rzuca światło na dzieje tekstu, tylko sporadycznie i z zastrzeżeniami podważając wersję książkową. Była ona dla dotychczasowych wydawców jedynym źródłem wiedzy o tekście.
(Stanisław Rosiek)
Zapraszamy także do lektury wersji cyfrowej.
Film Sławomira Witka ze spektaklu w reżyserii Balbiny Hoppe można od dziś obejrzeć online pod linkiem.
Premiera odbyła się podczas Dni schulzowskich w Gdańsku, 15 listopada 2018 roku w sali teatralnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Pracownia Schulzowska oraz Fundacja Terytoria Książki zapraszają na konferencję zatytułowaną Dni schulzowskie w Gdańsku, która odbędzie się między 15 a 17 listopada 2018 roku na Wydziale Filologicznym.
Już po raz trzeci z inicjatywy Pracowni Schulzowskiej na Uniwersytecie Gdańskim spotkają się schulzolodzy z Polski i nie tylko. Na konferencji referaty zaprezentują największe sławy schulzologii oraz młodzi badacze zgromadzeni wokół gdańskiej Pracowni.
Konferencja rozpocznie się spotkaniem autorskim Jerzego Jarzębskiego. Rozmowę wokół jego książki Gry poetyckie i teatralne poprowadzi Piotr Millati.
Swoje badania zaprezentują prelegenci. Wśród nich: Wacław Olszewski, Branislava Stojanović, Józef Olejniczak, Żaneta Nalewajk-Turecka, Eliza Kącka, Ewa Graczyk, Mirosław Wójcik, Ewa Badyda, Urszula Makowska, Włodzimierz Rudnicki, Piotr Sitkiewicz, Katarzyna Lukas, Kris Van Heuckelom, Irena Chawrilska, Marcin Romanowski, Jerzy Kandziora, Tymoteusz Skiba, Małgorzata Ogonowska, Katarzyna Warska, Balbina Hoppe, Eliza Gościniak, Jakub Orzeszek, Stanisław Rosiek.
Uczestników i słuchaczy konferencji zapraszamy także do wzięcia udziału w szeregu zdarzeń artystycznych. W czwartek 15 listopada około godziny 16.30 odbędzie się otwarcie wystawy Odnalezione/Ocalone – tropem schulzowskich i drohobyckich Autentyków, a o 18.00 – przygotowany przez Balbinę Hoppe spektakl teatralny Powidoki z Schulza. Trzynaście obrazów. Drugi dzień konferencji zwieńczy recital Aleksandry Skrzypczyk „Daisy, Daisy, ty mi odpowiedź daj”. Tribute to Bruno Schulz.
Zapowiedź na stronie wydawnictwa: „Serge Fauchereau analizuje twórczość plastyczną i literacką Schulza w kontekście awangardowych europejskich prądów literackich i artystycznych XX wieku, odwołując się do takich twórców, jak Alfred Jarry, Alfred Kubin, Franz Kafka, Giorgio de Chirico, Max Blecher, Robert Walser, Leopold Sacher-Masoch, Balthus czy Pierre Klossowski. Odsłania jego głębokie związki z freudyzmem, dadaizmem, surrealizmem i futuryzmem, podkreśla też metafizyczny wymiar jego twórczości. Ukazuje Schulza, na pozór tak bardzo prowincjonalnego, jako artystę na wskroś europejskiego, nawiązującego równoprawny dialog z najwybitniejszymi postaciami i zjawiskami ówczesnej sztuki Zachodu. Książka Fauchereau potwierdza też, że spełniło się wielkie marzenie Schulza, aby wykroczyć z własnym dziełem „poza granice polszczyzny”.
Książka jest dostępna pod adresem.
Nadszedł długo oczekiwany dzień – po dwóch latach pracy otwieramy portal „Schulz/forum. Kalendarz życia, twórczości i recepcji Brunona Schulza”. Jesteśmy dumni z tego, co już osiągnęliśmy, i cieszymy się, że od teraz postępy naszych wysiłków i badań będą prezentowane publicznie i że każdy będzie mógł z nich korzystać.
Strona „Schulz/forum” ma charakter rozwojowy. To, co teraz pokazujemy, jest jedynie zaczątkiem celu, do którego dążymy. Od narodzin Schulza do dzisiaj minęło 45 783 dni, a każdy z nich to potencjalny materiał na co najmniej jeden wpis do Schulzowskiego kalendarium. Czy zdołamy wypełnić aż tyle luk? Zamierzamy przekonać się o tym w ciągu najbliższych lat.
Dzisiaj na stronie znajduje się między innymi: 275 wpisów dziennych, 10 biogramów i opisów miejsc, 70 różnych materiałów ikonograficznych, 110 źródeł i 2350 pozycji bibliograficznych (do ponad 1000 z nich umieściliśmy wewnętrzne lub zewnętrzne odesłania).
A to dopiero początek! Kolejne porcje materiałów pojawią się już w przyszłym tygodniu.
Otwarcie strony związane jest z realizacją projektu badawczego sfinansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (numer 0446/NPRH4/H1a/83/2015).
W dniach 17-18 listopada 2017 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się II edycja Dni schulzowskich w Gdańsku, na którą serdecznie zapraszamy.
Podczas konferencji zaprezentowany i omówiony zostanie portal „Schulz/Forum. Kalendarz życia, twórczości i recepcji Brunona Schulza” (www.schulzforum.pl).
Podsumowania stanu badań schulzologii dokona Branislava Stojanović, autorka strony internetowej www.brunoschulz.org.
Wśród premier książkowych zaprezentujemy siódmy tom Dzieł zebranych Brunona Schulza – Szkice krytyczne, polskie wydanie Fantazmatycznego świata Brunona Schulza Serge’a Fauchereau, kolejny numer czasopisma naukowego „Schulz/Forum”, a także książkę Jerzego Kandziory Poeta w labiryncie historii. Studia o pisarskich rolach Jerzego Ficowskiego.
Swoje referaty zaprezentują między innymi: Katarzyna Szalewska, Maciej Dajnowski, Piotr Maksymowicz, Tymoteusz Skiba, Piotr Sitkiewicz, Jakub Orzeszek, Filip Szałasek, Marcin Romanowski, Katarzyna Warska, Małgorzata Ogonowska.
17 listopada o godzinie 17.00 zapraszamy również na koncert Piotra Maksymowicza (klawesyn) i Wojciecha Dowgiałły (baryton).
Fragment zapowiedzi książki ze strony internetowej wydawnictwa: „Komu potrzebna jest dziś schulzologia, skoro wiadomo, że z Schulza nie da się zrobić bohatera mediów czy polityki? Odpowiedź może być zaskakująca. Schulz jest dziś niezbędny samym schulzologom, literaturoznawcom. Twórczość Schulza – odczytywana poza jej macierzystymi kontekstami – jest bowiem rajem dla interpretatorów. Każdy może tu przynieść to, co go najbardziej interesuje, a każda interpretacja zostanie zaakceptowana. Schulz poza prawdą i fałszem – czyż nie jest to spełnienie marzeń dzisiejszych nowoczesnych? Ale fenomenem współczesnej recepcji Schulza jest jednak nie tyle bogactwo interpretacji, ile ich międzynarodowy charakter. W tym sensie Schulz stał się już dawno pisarzem światowym, czytanym w dziesiątkach języków i poprzez wielość tradycji lekturowych. Ten Schulz międzynarodowy i radykalnie komparatystyczny, opisywany con amore, choć nadal nieopisany, jest dziś symbolem wielkiego triumfu sztuki słowa. Rzeczywista magia twórczości Schulza – cokolwiek byśmy mówili o różnicach jej interpretowania – polega bowiem na tym, że czytelników łączy, a nie dzieli, i że bezustannie przyciąga nowych adeptów do schulzowskiej wspólnoty, która najdosłowniej – nie zna granic”.
Recenzja Aleksandry Buchaniec-Bartczak na portalu Forum Żydów Polskich
Książka dostępna jest pod adresem.
„O Schulzu pisze się zwykle na dwa sposoby: albo przez kumulację różnych, kolejno nakładających się na siebie pomysłów i języków interpretacji, z maksymalnym jednak szacunkiem i lojalnością wobec poprzedników, albo w zgiełku kłótni z nimi, kłótni wykluczającej uznanie ich racji i przeoczającej fakt, że samemu się z nich korzysta. Dzieje sporów wokół Schulza dopuszczają do głosu obydwa style interpretowania. Ale – co osobliwe – choć sam należę raczej do pierwszej szkoły badaczy i w zamieszczonych tu szkicach Czytelnik zauważy przede wszystkim zapis stopniowej ewolucji myślenia o nim, to z pewnym zaskoczeniem dostrzegam podobieństwo różnych moich pomysłów do idei prezentowanych przez badaczy skłonnych do zwady. Da się udowodnić, że «kumulacjoniści» miewają niekiedy idee analogiczne jak „rewolucjoniści”. Różnica leży głównie w trybie ich prezentacji. Sądzę więc, że istnieje jakaś wspólna historia czytania Schulza i rozumienia jego twórczości. Jedną z jej wersji znajdziecie Państwo w tym tomie”.
(Jerzy Jarzębski)
Książka dostępna tutaj.
Książka Bruno Schulz i krytycy zbiera wszystkie znane świadectwa recepcji dzieł plastycznych i literackich Schulza z lat 1921–1939, by odpowiedzieć na pytanie, jak go czytano i co pisano o nim w latach jego aktywności twórczej, a także w jaki sposób wyobrażenia i oczekiwania czytelników wpłynęły na jego życie i sztukę.
Publikacja jest dostępna pod adresem.
Wywiad można przeczytać tutaj.
Pierwsza część słownika powstała z inicjatywy Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Stanisława Rośka w 2002 roku. Jego autorzy już wówczas mieli świadomość, że w jednej książce nie da się zamknąć obszernej problematyki obecnej w dziele Brunona Schulza i skonceptualizowanej w postaci haseł słownikowych. Liczne i ważne terminy związane z dziełem autora Sklepów cynamonowych nie znalazły się z racji objętości w edycji książkowej słownika.
Przekonani jesteśmy, że praca nad „Słownikiem schulzowskim” powinna być kontynuowana i zapraszamy Państwa do współuczestnictwa w jego tworzeniu.
W związku z tym postanowiliśmy zorganizować konferencję, która w całości będzie poświęcona prezentacji nowych haseł do planowanej kontynuacji słownika. Wygłoszone podczas konferencji hasła będą tworzyły korpus planowanych zeszytów naukowych przedstawiających kolejne hasła związane z życiem i twórczością Brunona Schulza.
Forma ustnej prezentacji pozwoli na wymianę poglądów, opinii komentarzy i sprawi, że mające powstać zeszyty naukowe będą wspólnym dziełem licznego grona schulzologów, które, tak jak słownik z 2002 roku, staną się ważną pozycją w badaniach nad twórczością drohobyckiego pisarza.
Szczegółowy program dostępny tutaj.
Zapraszamy do lektury. Książka dostępna między innymi na stronie wydawcy.
Ze wstępu Jerzego Ficowskiego:
„Jest to zaledwie nikły szczątek niezmiernie obfitych zbiorów epistolograficznych, które bezpowrotnie zaginęły, a które Schulz pieczołowicie przez całe lata segregował i gromadził. Zachowana resztka nie daje o tej kolekcji wyobrażenia, ale przez sam fakt przetrwania jest szczególnie cenna jako niemal symboliczny ślad po masowej egzekucji ludzi i pamiątek po nich. Te listy, które udało mi się w ciągu sześćdziesięciu lat odnaleźć, stanowią nie tylko zbiór epistolarny, ale przede wszystkim cząstkową autobiografię pisarza, istotny przyczynek do jego życiorysu, którego liczne ślady zatarł czas, a świadkowie w ogromnej większości zginęli”.
Recenzja Arkadiusza Kalina na stronie Czaskultury.pl.
Ze strony wydarzenia:
„Festiwal jest największym na świecie, systematycznie kreowanym najważniejszym wydarzeniem dedykowanym autorowi Sklepów cynamonowych, a każda jego edycja jest niepowtarzalną okazją spotkań oraz debat autorytetów nauki, kultury i sztuki jak i pasjonatów Mistrza z Drohobycza. Przyjeżdżają oni co dwa lata tam, gdzie leży «ta wybrana kraina, ta prowincja osobliwa, to miasto jedyne na świecie».
Zapraszamy do Drohobycza”.
Szczegółowy program dostępny tutaj.
Inspiracją do powstania książki była lektura nieznanych dotąd listów, które Józefina Szelińska słała do Jerzego Ficowskiego, znawcy twórczości pisarza z Drohobycza. Z tych listów można odczytać inną twarz Schulza. Jaką? Dowiemy się o tym z książki.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.
Wstęp wolny.
Prowadzenie: Stanisław Rosiek