15 grudnia 1996, niedziela

Legnica, Centrum Sztuki – Teatr Dramatyczny. Premiera spektaklu Edzio w reżyserii Krzysztofa Kopki.

Przedstawienie ma charakter monodramu. Jedynym występującym aktorem jest Tomasz Kot. Program teatralny spektaklu zawiera wypowiedź Krzysztofa Kopki na temat jego scenicznej wizji prozy Schulzowskiej. Reżyser odwołuje się do odpowiedzi Schulza na list Witkacego*, w którym został poproszony o „filozoficzną interpretację rzeczywistości Sklepów cynamonowych1. Kopka cytuje więc samego Schulza, stwierdzając, że gdyby miał przedstawić interpretację stworzonego przez siebie monodramu, odparłby – tak jak Schulz – „Najchętniej chciałbym uchylić się od owej odpowiedzi”2. Stwierdza, że pytanie, o czym mówi Edzio, jest nietrafne. Dodaje, że jest ono jest nieadekwatne do całej prozy Schulza w ogóle.

Próbuje jednak znaleźć odpowiedź na to pytanie i szuka jej w cytowanym wcześniej liście. Przywołuje wyimek, w którym Schulz tłumaczy, czym według niego jest sztuka, jak powstaje: „Węzeł, na który dusza została zasupłana, nie jest fałszywym węzłem, rozchodzącym się za pociągnięciem końca. Przeciwnie, coraz ciaśniej się zawęźla. Manipulujemy przy nim, śledzimy bieg nici, szukamy końca i z tych manipulacji powstaje sztuka!”3. Reżyser podkreśla, że to właśnie staraja się robić razem z Tomaszem Kotem – „śledzimy bieg nici, szukamy ich końca, który wciąż od nowa nam się wymyka”4.

Spektakl Edzio jest niewielkim przedsięwzięciem teatralnym, opartym przede wszystkim na ścisłej współpracy reżysera z aktorem. (bt)

  • 1
    Krzysztof Kopka, (…), [w:] Program teatralny do spektaklu Edzio. 
  • 2
    Ibidem.
  • 3
    Ibidem.
  • 4
    Ibidem.